Omatehtud: Kuidas teha ise roomakardinaid?

Tere, mina olen Janne. Oma esimeses postituses blogi kaasautorina kirjutan ma sellest, kuidas meisterdada ise roomakardinaid.

Olime juba pikalt mõelnud elutuppa mingi korralikum aknakate muretseda. Kuna aken on täpselt niipidi, et alates lõunast hakkab päike tuppa paistma, oli ikka päris tüütu, kui tuba läks kuumaks ja arvuti/teleka ekraani normaalsest nägemisest võis vaid unistada. Alguses mõtlesime ruloo peale, tänapäeval on need ju väga popid ja igalt poolt saada. Kuna aken on meil kobedat mõõtu, veidi üle 180cm, siis ruloode hind sellise mõõdu jaoks tundus minu jaoks ikka liiga palju.Tavalisi paksemaid kardinaid ka ei saanud panna, kuna ruumiga pole meil just priisata ja seega on arvutilaud küljega täpselt vastu aknalauda - kardin hakkaks segama.Lappasin internetis aknakatete ideid ja jõudsin ikka ja jälle ringiga roomakardinateni.

Mida läheb vaja?

* Kardinale kangas. (Mina ostsin polüestrist kanga, kuid soovitan soojalt millegi pisut tugevama ja mitte nii veniva ja hargneva kanga kasuks otsustada.)

* Vaheliistud. (Neid leiab ehituspoest. Meie kasutasime peenikesi puidust nurgaliiste, aga suurepäraselt sobiksid näiteks pambuskepid, mida taimede toeks kasutatakse.)

* Kanalipaelad. (Mina õmblesin need ise vanast voodilinast. Aga käsitööpoodides peaks olemas olema ka ekstra kardina kanalipaelad või näiteks oleks ideaalsed ka kandipaelad, mille saab kanali jaoks otse kardinakangale õmmelda.)

* Kapronnöör kardinate üles-alla voltimiseks. (Seda saab sammuti ehituspoest.)

* Aasaga kruvid. (Ehituspoest.)

* Kleebitav takjapael. (Ehituspoest. Sammuti saab ka kindlasti käsitööpoodidest.)

* Kui ei soovi kardinat kinnitada seinale, vaid akna avasse, siis läheb vaja ka peenemat prussi, mille külge kardin kinnitada.Kuna meil on lai aken, otsustasime kahe kardina kasuks. Esiteks on hea, kui saab ühe üles tõmmata, samal ajal kui teine kardin varjab endiselt päikest. Teiseks, nii laia akna puhul ei hakkaks üks suur kardin end korralikult voltima.



* Mõõda ära nii akna laius, kui ka kõrgus. Mõõdud olenevad sellest, kas soovid, et kardin läheks täpselt n.ö akna avasse või ulatuks ka pisut üle ääre.

Mina alustuseks triikisin kanga kenasti ära ja hakkasin siis seda õigesse mõõtu ajama. Siis ilmneski, et valitud on natuke valest materjalist kangas. Ikka väga väga viltu läks kõik. Lõpuks võtsime appi põranda. Abikaasa mõõtis põrandale vastavad mõõdud ja lõi kanga peenikeste naeltega põranda külge kinni. (Seda ei tasu kindlasti teha, kui tegu on näiteks parketiga - meil on puitpõrand.) Voltisin riide mööda põrandalaua joont sirgeks ja triikisin ära. Kui kõik neli külge olid volditud ja triigitud, traageldasin ära ja kontrollisin kas on ikka sirge. Enam-vähem...Alumisele äärele jäta vastavalt vaheliistu mõõdule ruumi, kuhu hiljem saad liistu sisse ajada. Ruumi peaks olema parasjagu, et liist saaks vabalt liiguda.

* Kui kardina küljed on õmmeldud, on järg liistu kanalite tegemise juures. Meie kardinate kõrguseks on 150cm, seega kasutasime koos kardina alumise ääre liistuga kokku kolme liistu.Soovitatav on keskmine liist panna alumisele ääreliistule pisut lähemale. Seega meie 150cm kardina puhul on alumise ja keskmise liistu vahe 35cm ja keskmise ning ülemise liistu vahe 45cm.Nüüd on otsus tegija kätes, kas õmbled ise kanalipaela, nagu mina või leiad juba valmispaela või kasutad kanti. Mina õmblesin. Mõõdud võtsin umbes, et liist jääks seal sees parajalt liikuma ja oleks ka ruumi õmblemiseks. Kui pael valmis, traageldasin kanga külge, ajasin liistu sisse ja vaatasin, kaugelt võib õmmelda. Kui kanalid on valmis ja küljes, aja liistud kanalitesse ja õmble otstest kinni.

*Järg on nööri juures. Mina tegin kanalitesse sisselõiked nööri jaoks, kuid võib kasutada ka rõngaid, mis õmmeldakse kanalite külge. Meie kasutasime alguses kolme nööri, kuid hiljuti võtsin keskmised nöörid ära, kuna nii liikus kardin paremini. Seega oleneb kardina laiusest, kas on vaja kolme nööri. Meie kardinad on umbes 120cm laiad, äärest paelani on 30cm.Kui teed sisselõigetega, siis mõõda vahemaa äärest sinnani, kuhu paela tahad. Tee kardina alumisele äärele kanalisse sisselõige, aja pael läbi ja seo ümber liistu. Seejärel tee järgmisse kanalisse sisselõige ja aja nöör liistu alt läbi, siis kõige ülemisele kanalile sisselõige ja taas liistu alt läbi. Jälgi, et sisselõiked oleksid paraja suurusega, et pael liiguks vabalt.
Kasutatud nöör ning alumise äärekanali sisselõige


* Nüüd võta takjapael. Meie kinnitasime kardinad seina külge, mitte akna avasse. Seega kleepisime ühe poole seina külge akna äärde. (Soovitatav on pael ka naeltega kinni lüüa, kuna meil juhtus nii, et hommikuks oli kardin alla kukkunud.) Kui paigaldad aknaavasse, siis kleebi pael prussi külge. (Prussi võid juba seina kinnitada.) Teine pool paelast kleebi kardina ülemisele äärele. Mina õmblesin kinni.

* Kui paigaldad kardina aknaavasse, siis võta aaskruvid ja keera need prussi külge, sama mõõduga akna äärest, nagu kardinal nööride mõõt äärest.  Kui paned kardina seina külge, siis kinnita kruvid aknaava äärde (või on selle nimi aknapale hoopis, kuidas keegi nimetab.) Kahe peale jaoks on vaja kolme kruvi. Üks kruvi pane päris seina äärde, sealt jooksevad läbi mõlemad nöörid. 
Võta kardin, aseta takjapaelad kokku. Kui kardin on paigas, aja nöörid kruvi aasadest läbi ja too akna äärest rippu alla. Nöörid ajad nii, et esimese nööri seina poolt ajad läbi nööri kohal olevast kruvi aasast ja seejärel seina ääres olevast, teise nööri ajad läbi nööri kohal oleva, seejärel sellest aasast, kust esimese nööri ajasid läbi ja siis seina ääres olevast aasast. (NB! Vaata joonist!)
roomakardinad, joonis
Nöörid tood kenasti vähemalt kardina alumise ääreni alla ja seo kokku. Nüüd peaks nööridest tõmmates kardin ilusasti end üles voltima. Kui ei voldi ühtlaselt, vaata, kas nöörid on ikka võrdse pikkusega ja kas nöör liigub kanalites vabalt.Kirjeldus on üsna keeruline, ma tean. Ja eks protsess ise ka on väga aeganõudev esimesel korral. (Muidugi kui on paremad materjalid, siis läheb kindlasti kiiremini). Mina alustasin näiteks esimese kardina tegemist hommikul kl. 11 ja kardina saime ette õhtul veidi peale kl. 23... :)   Aga oleme siiski oma tööga äärmiselt rahul ja kardinad on end igati ära õigustanud. Plaanis on varsti ka magamis- ja lapse tuppa teha samasugused. Seekord oleme juba nutikamad ning kasutame paremaid materjale ja lihtsamaid viise.

Share this:

ABOUT THE AUTHOR

Terekest! Maailm on täis nii palju huvitavat, et iga päev saab midagi uut õppida. Meie suurimad õpetajad on lapsed. Meie peres kasvab kolm päiksekiirt, kolm suurt isiksust, tänu kellele on iga päev üks suur väljakutse ning seiklus. Lisaks lastele huvitun käsitööst, meisterdamisest ning paljust, paljust muust

0 comments:

Postita kommentaar